מגמות בקרמיקה

קרמיקה

קרמיקה היא מלכת האמבטיה, השירותים והמטבחים - ולא בכדי. זהו החומר העמיד ביותר בפני רטיבות וחלודה, והרי אמבטיות, חדרי שירותים ומטבחים, מעצם הווייתם שוררת בהם רטיבות.

אבל קרמיקה היא לא רק הפתרון הפרקטי ביותר לחדרי המטבחים וחדרים אחרים, אלא גם היפה ביותר. אם בעבר הקרמיקות היו פשוטות ובסיסיות, הרי שבימינו מושם דגש גם על הצד האסתטי, ומבחר העיצובים האפשריים של הקרמיקה מאפשר לכם ליצור חדרי אמבטיה שתענוג להתרחץ בהם, מטבחים מעוררי השראה וחדרי שירותים נינוחים ונעימים. אצלנו ב"חרש" ממתינות לכם הקרמיקות היפות ביותר, בשלל עיצובים, קווים וגוונים - וגם יועצי עיצוב שיסייעו לכם להגיע לבחירה האופטימאלית עבורכם.

 

מהי בעצם קרמיקה

קרמיקה היא למעשה שם כולל של חומרים רבים, שהמשותף להם הוא שהם אינם מתכתיים ואינם אורגניים. על בני המשפחה נמנה, למשל, היהלום - החומר הקשה ביותר בעולמנו - וגם הגרפיט והפורצלן הם סוגי קרמיקה (שמקור שמה, אגב, הוא ביוונית ומשמעותו "קדרות").

ישנן מספר שיטות לייצור קרמיקה: יציקה, שיקוע כימי, גידול גבישי וסינטור שהיא השיטה הנפוצה ביותר. אריחי קרמיקה מגיעים לרוב בצורת ריבוע או מלבן אחרי שעברו זיגוג, צביעה ושריפה (במקרים מסוימים שתי שריפות), המכינים אותם לתפקידם כחיפוי לקיר או לרצפה בחדרי שירותים, אמבטיות, מטבחים, כציפוי חיצוני לקירות בניינים, וגם במזרקות, בריכות נוי וכו'.

אריחי קרמיקה, כאמור, אינם סופגים מים, עמידים בפני חומצה (ולכן נוחים מאוד לניקוי במיוחד במקומות כמו חדרי אמבטיה ומטבחים) וכמעט אינם נשחקים עם השנים. יחד עם זאת, הם שבירים למדי (כמובן שישנם הבדלים מבחינת רמת ה"פריכות" בין הסוגים השונים וחשוב להתאים את סוג הקרמיקה לשימוש המיועד).

איכות אריח קרמיקה נקבעת לפי מידת העמידות בפני שבירה, היעדר עקמומיות במשטח, העובי שלו, אופן החיתוך - וגם על פי ייחודיות העיצוב. אריחי הקרמיקה של "חרש" מצטיינים הן באיכות גבוהה והן בחזות מרשימה, יתרונות שהביאו אותם עד לבית הנצפה ביותר במדינה, בית "האח הגדול".

 

מגמות בעיצוב קרמיקה

הטכנולוגיות המתקדמות מאפשרות ייצור קרמיקות למטבחים ולחדרים שונים בבית, שעד לפני שניים שלושה עשורים אפשר היה רק לחלום עליהן, ובהתאם לעצב את האריחים בכל סגנון שתרצו: למשל, קרמיקה בעלת אופי כפרי (עם תחושות של חול ואדמה), או קרמיקה נוצצת א-לה הוליווד (עם מרקמים מבריקים). סגנון קרמיקה אחר יכול להיות דווקא מינימליסטי (מתאים מאד למטבחים), עם קווים נקיים וצבעים מלאי עוצמה שקטה, ואפשר גם לבחור פסיפס יפהפה או לנצל את הקרמיקה לצורך מחווה לשנות החמישים עם משבצות ונקודות בשלל צבעים, או אפילו לחזור עוד יותר אחורה בזמן עם קרמיקה בעלת מראה עתיק במיוחד כמו ברומא העתיקה (עד כדי כך שממש אפשר לדמיין את המרכבות דוהרות...)

 

פורצלן

פורצלן, ובעברית חרסינה (הלחם של צמד המילים חרס וסין, המקום בו החלו לייצר את החומר המשובח הזה) הוא אחד מסוגי הקרמיקה הפופולאריים ביותר. יתרונותיו העיקריים הם עמידות גבוהה (למרות תדמיתו העדינה) ומחיר נוח. הפורצלן משמש לא רק לאריחים אלא גם כחומר גלם לחפצי נוי רבים, ובפרט פסלונים, אגרטלים וקעריות, וגם כחומר הגלם ממנו מיוצרים כלי מטבח איכותיים ובפרט צלחות הגשה שעליהן כל מנה נראית כמו חלום טעים במיוחד.

 

איך נבחר את הצבע המדויק מכל מגוון הגוונים?

ההיצע הרב בתחום הקרמיקות מעניק לנו מצד אחד שפע אפשרויות ובעיקר את היכולת להגשים כל חלום כמעט, אך מצד שני עלול לבלבל. דרך אחת לקבל עזרה היא להתעמק בתורת הפאנג שווי, הממליצה, בין השאר, על התאמת צבע לכל חדר וחלל בבית על מנת להגביר את זרימת האנרגיה בו. גם יועצי העיצוב של "חרש" ישמחו לתרום מהידע המקצועי הרב שלהם.