עולם עיצוב הפנים

תחום העיצוב הוא תחום הקורץ לרבים. האפשרות לעסוק במקצוע יצירתי המשפיע על איכות חיינו וכזה שניתן בו לראות וליהנות מהתוצאה באופן מיידי עם סיום העבודה. בתחום עיצוב הבית קיימות דרגות עיצוב שונות. חלקן עוסקות בעיצוב הצבעים והתאורה, החלפת הריצוף והקרמיקה, התאמת וילונות, ריפוד, ריהוט ואיבזור הבית, חלקן עוסק בתחומים "קשים" יותר בתכנון החלל הפנימי בדיקה על ידי שבירת ובניית קירות והעברת צנרת וחיווט בדירה. תחום ההום סטיילינג הוא העיצוב "הקל" מבין השניים, זה שאינו דורש שבירת ובניית קירות. הקשר בין שני התחומים הללו הוא מורכב: ישנם הום סטייליסטים שזהו כל עיסוקם, ישנם מעצבי פנים אשר אינם נוגעים בתחום ההום סטיילינג וישנם מעצבי פנים אשר עוסקים גם בתחום ההום סטיילינג.

איך אדם הופך מעצב?

השאלה הזו איננה קלה או טריוויאלית. אדם החושב לגשת לתחום העיצוב עדיין אינו יודע על פי רוב אם יש לו את הכישורים הדרושים לתחום. מדובר בתחום מורכב הדורש לא רק יכולות עיצוביות ואסתטיות אלא גם יכולת ניהול פרויקט שיפוצים, בדיקה, היכרות עם השטח, הספקים ואנשי מקצוע בתחום ויכולת עמידה על המקח והשגת מחירים טובים עבור הלקוחות. לעתים אדם מעוניין לשנות את מראה דירתו וחושב כי הוא יוכל לעשות זאת בעצמו. אם מדובר באדם המתלבט האם הוא מתאים למקצוע האופציה של להתחיל מסלול לימודים בן כארבע שנים, כמו הלימודים המוצעים במסגרת שנקר עיצוב פנים - הינה אחת האופציות הקיימות והריאליות- כי רק במסגרת כזו רוכשים את הכלים המקצועיים. אם מדובר באדם המתכנן פרויקט חד-פעמי עצמאי- אופציה זו פחות ריאלית ורלוונטית.

כיוון שאין צורך בהשכלה רשמית בעבודה בתחום עיצוב הבית, רבים מתחילים את מסלול העיצוב מנקודה זו ורוכשים את הידע בקורס קצרצר המתמחה בהום- סטיילינג. לעתים, העבודה בהום סטיילינג היא כה מספקת עד שנשארים שם ולא מרחיבים את ההשכלה כך שתכלול לימודי אדריכלות שלמים. ניתן להשלים את הידע הדרוש כדי להיות הום סטייליסט במגוון קורסים מקצועיים בתחומים השונים. קורס בריצוף וקרמיקה יקנה כלים והכרות טובים עם נושא זה ויכשיר את המעצבים טוב יותר לעבודה עם חיפויים מסוג זה בבית.

האם מעצב פנים עוסק גם בהום סטיילינג?

מעצבי פנים רבים החלו את דרכם כהום סטייליסטים, אולם גם הכיוון ההפוך קיים. מעצבי פנים בהכשרתם יודעים גם להתמודד עם הצדדים היותר טכניים והנדסיים של עבודת עיצוב הפנים. לקרוא ולשרטט שירטוטים אדריכליים, להבין ולחשב חוזק חומרים ושיקולים הנדסיים שונים. כמעצב פנים, הפרויקט יכול להסתיים בנקודות שונות. נקודת זמן אחת היא דירה בה כל הקירות בנויים על פי התכנון והצנרת אך עדיין אינם צבועים, אריחי הרצפות עדיין לא הושמו, הקרמיקה לא הורכבה במטבח ובחדרי האמבט, אין גופי תאורה בבית וודאי לא ריהוט. פרויקטים רבים של מעצבי פנים מסתיימים בנקודה אחרת - חדרים ריקים מריהוט אך בנויים, צבועים ומחופים. ישנם מעצבי פנים אשר לוקחים פרויקטים הכוללים בתוכם למעשה פרויקט הום סטיילינג כהמשך טבעי לעבודת עיצוב החללים הפנימיים בדירה לרבות גופי תאורה , סורגים מעוצבים וכל מה שדורש בית.

 

ישנם מספר הבדלים משמעותיים בין הפרויקטים הללו. פרויקט הום סטיילינג יהיה זול יותר, קצר יותר ומלכלך פחות מפרויקט עיצוב פנים מלא. למרות הזמן והמחיר, שינוי האוירה יהיה משמעותי גם בפרויקט הום סטיילינג. זו גם הסיבה כי מעצבי פנים רבים מציעים פרויקטים מכל הסוגים: עיצוב חללים, פרויקטים הכוללים עיצוב חללים והום סטיילינג ופרויקט הום סטיילינג בלבד.