קרמיקה יתרונות

קרמיקה היא שם כולל לקבוצת חומרים שהם מוצקים לא מתכתיים ולא אורגניים. את הקרמיקה מייצרים (כלומר, היא אינה תוצר של הטבע), ותמצאו אותה בכל בית - ובעיקר במטבחים, בחדרי שירותים ובאמבטיות, הן כריצוף והן כחיפוי לקירות.

 

יתרונות הקרמיקה

היתרון העיקרי והחשוב ביותר של קרמיקה הוא העמידות שלה - קרמיקה כמעט ואינה סופגת מים (ועל כן אידיאלית לייצור אריחי קיר עבור חדרי שירותים, מטבחים ובעיקר חדרי אמבטיה), לא מתרגשת מחומצות ועל כן קל מאוד לנקות אותה (שוב, דבר ההופך אותה לאידיאלית כחיפוי קיר במטבחים, שירותים ואמבטיות), וכמעט ואינה נשחקת עם השנים.

בנוסף, ניתן לצבוע קרמיקה בכל צבע שהוא בקלות ובמהירות, ואף ניתן לייצר במגוון טקסטורות. יתרון משמעותי נוסף הוא המחיר, שלרוב יהיה זול יותר מזה של שיש, למשל.

לצד החסרונות, לקרמיקה יש גם חיסרון בולט, והוא פריכותה - קרמיקה אינה חומר מאוד חזק, ועל כן עלולה להישבר כשהיא סופגת חבטה או מכה.

 

קרמיקה או פורצלן

פורצלן (ובעברית, חרסינה) הוא למעשה סוג של קרמיקה. הפורצלן נחשב איכותי יותר מ"סתם" קרמיקה, וכן עמיד יותר (ובפרט בטמפרטורות נמוכות - תמצאו אותו מככב במקומות שבהם הטמפרטורות צונחות אל מתחת לאפס). לפורצלן ולחרסינה תדמית עדינה (למשל, הביטוי "פיל בחנות חרסינה") אולם זה לא בהכרח כך, ואף ישנם סוגים של פורצלן שהם עמידים וחזקים במיוחד, ובהם משתמשים לצורך חיפוי וריצוף בקניונים ומרכזי קניות, שבהם התעבורה הרבה מחייבת אריחים חסינים.

 

קרמיקה באמבטיה

בעבר קרמיקה נחשבה פרקטית אבל בה בעת גם מעט מיושנת ומשמימה, אבל הטכנולוגיות השתכללו עד מאוד, וכיום מייצרים אריחי קרמיקה לאמבטיה במגוון צבעים, סגנונות, עיטורים, עם תבליטים או בלעדיהם, ובאופן כללי כל מה שיכניס חיים ועניין לחדר האמבטיה.

חנויות רבות המוכרות אריחי קרמיקה (או פורצלן) מעסיקות גם יועצי עיצוב פנים ובוגרי קורס בפיסול ובקרמיקה שישמחו לסייע לכם לתכנן את חדר האמבטיה ולהפוך אותו למקום שכיף לשהות בו. מומלץ למדוד בדייקנות את החדר בטרם ההגעה לאולם התצוגה, ואף להצטייד בתמונות שלו, על-מנת שהיועצים יוכלו להתרשם מהחלל על כל האפשרויות שטמונות בו, ויעזרו לכם לבחור - בהתאם לטעמכם ולהעדפותיכם, כמובן - את הקרמיקה האופטימאלית.

 

עיצוב חדר אמבטיה

חדר האמבטיה מתחבר אצל רובנו, בדרך כלל, לשקט ושלווה - וגם לפרטיות. מעין אי של רוגע בתוך המולת הבית, שבו אנו יכולים לשקוע אל תוך עצמנו (באמבטיה מפנקת), לתת למים לזרום מעלינו ולשטוף מאיתנו את תלאות היום יום (במקלחון), להישיר מבט מהורהר אל המראה (בעת גילוח או איפור), לצחצח שיניים לקראת עוד יום, או בסיומה של עוד יממה, וכו'.

בהתאם, רובנו נבחר לחדר האמבטיה צבעים מרגיעים דוגמת כחול, ירוק, טורקיז, תכלת, לבן, חול או שמנת. מצד שני, על מנת לא להפוך את האמבטיה למשעממת או מרדימה, ישנם רבים המשלבים גם צבעים מעט יותר תוססים (הבזקים של אדום, כתום וכו'). רצוי גם להיזהר מצבעים כהים מדי שעלולים ליצור תחושת מחנק (במיוחד כשמדובר בחדרי אמבטיה קטנים יחסית). עיצוב ריצוף או אריחי קרמיקה כחיפוי קיר עם הדפסים, פסים, נקודות, צורות גיאומטריות או כל אלמנט קישוטי אחר יסייעו לשבור את השגרה ולהוסיף נדבך ססגוני לחדר האמבטיה.

בנוסף לסוגיית הצבעים והגוונים ששולטים בחדר האמבטיה, ישנה חשיבות רבה לתכנון מדויק של החלל - האם למקם רק אמבטיה או גם מקלחון? ואולי רק מקלחון? איזה כיור להוסיף - מלבני או עגול, קטן או גדול? גם לגבי המראות, ובעיקר גודלן, ישנן לא מעט התלבטויות במקרים רבים, ואפילו מתלי המגבות ושאר "פיצ'פקעס" עשויים להדיר שינה מעינינו (או לחולל ויכוחים סוערים כשההחלטה היא משפחתית).

עיון במגזינים בנושא עיצוב, או לחילופין קבלת ייעוץ מקצועי ממעצב פנים, עשויים לסייע לכם להפוך את חדר האמבטיה לפנינה עם אישיות בוהקת. בהצלחה!

 

למגוון אריחי קרמיקה לחצו כאן >